Elektronik Hurda

Elektronik Hurda Nedir ?

Küresel olarak elektronik cihaz/aletlerin kullanıcısı tarafından kullanım süresini/kullanılabilirliğini tamamlamasıyla ortaya çıkartılan atıktır. Teknolojnin gelişmesi ve beraberinde elektrik ve elektronik ürünlerin sayısının artması ile birlikte elektronik hurda hacmi oldukça büyümüştür. Elektronik hurdaların geri dönüşümü elektronik hurda atık geri dönüşümü tesisleri tarafından satın alınarak geri kazanım metodları uygulanır.

Elektronik ürünlerin içlerinden değerli olan elektronik hurdalar ayrıştırılarak daha verimli bir hurda haline getirilir. Elektronik hurda nedir sorusunun cevabı aslında ürünlerin içlerinde bulunan değerli olan kısımlarının ayrışmasından sonra geriye kalan elektronik hurda daha değerli olan kısımlarıdır.

  • Bilgisayar, Server Hurdası, Network Parçaları, PC Hurdası, Notebook Hurdası, Laptop Hurdası, Cep Telefonu Hurdası, Yazıcı Hurdası, Monitör Hurdası, Anakart Hurdası, Kart Hurdası, Ekran Kartı Hurdası, Ses Kartı Hurdası, Ethernet Kartı Hurdası, İşlemci Hurdası, Harddisk Hurdası, Cpu Hurdası, Hdd Hurdası, Adaptör Hurdası, Uydu Alıcısı Hurdası v.b.Bu elektronik atıklar genellikle demonte edildiklerinde, yakıldıklarında veya tekrar kazanım/kullanım için parçalandıklarında tehlikeli maddeler içerebilmektedir. Son teknolojik gelişmeler üreticiler için daha az toksik malzeme seçeneği ve daha ucuz geri dönüşüm metodları seçeneği sağlamaktadır.TV, bilgisayar, yazıcı, telefon, faks makinesi, fotokopi makinaları, ekranlar, DVD, VCR, entegre devreler, yarı iletkenler, baskılı devreler, algılayıcılar, kablolar, iPod, MP3, tıbbi cihazlar vs) başlıca plastik, metal(ler) ve cam içermektedir.

Elekronik Hurdasının Geri Dönüşüm Önemi

  • Elektronik atıklar belediyelerce sosyal sorumluluk kapsamında şehirlerin belirli yerlerine yerleştirilen mobil elektronik atık geri dönüşüm noktaları ile yapılmaktadır. Bunların yanı sıra çevre izin lisan almış işletmeler tarafında da elektronik atık toplama noktaları oluşturulmaktadır. Ayrıca her elektronik atık işleme tesisin de bir elektronik atık toplama noktası olarak ele alınabilir. Bilinçli vatandaşlar sayesinde Elektronik Atık Toplama Noktaları çoğaltılarak desteklenmektedir. Elektronik atık toplama noktaları her ilde, her ilçede, her kasabada olması tüm çevre koruma adına faydalı olacaktır.
   Garanti Metal temel çalışma prensibini, insan sağlığını korumak ve çevre duyarlılığını artıracak şekilde benimsemiştir. Bunların yanı sıra geri dönüşüm kaynakların tükenmesini önlemek, atık çöp miktarını azaltmak, ülke ve dünya ekonomisine katkı sağlamaktır. Firmamız tehlikeli atık, elektronik atık, tehlikesiz atık geri dönüşümü yapmaktadır.

Elekronik Hurdasının Geri Dönüşüm Süreçleri

  • Kaynakta Ayırarak Toplama: Değerlendirilebilir nitelikli atıkların oluştukları kaynakta çöple karışmadan ve kirlenmesine izin verilmeden ayırarak toplanması. Bu şekilde bu tür atıkların diğer çöplerle karışmadan ayrı toplanması geri dönüşüm basamaklarında zamandan tasarruf sağladığı gibi kirlenmesinin önlenmesi ile ayrıca yıkanmasına gerek kalmayacaktır. Buda yeniden yıkanmasına engel olacağından sudan da tasarruf sağlanmış olacaktır.
   Değerlendirilebilir Atıkları Ayrı Toplama: Bu işlem değerlendirilebilir atıkların (elektrikli-elektronik atıklar en güzel örneğidir) çöple karışmadan temiz bir şekilde ayrı toplanmasını sağlar.
   Sınıflama: Bu işlem kaynağında ayrı toplanan malzemelerin akümülatörler, araç lastikleri, beton, röntgen filmleri, yiyecek ve içecek ambalajlarında kullanılan metal, plastik ve cam atıklar, kağıt, karton, piller, kauçuk, kemik, tekstil parçaları, motor yağları ve atık yağlar bazında sınıflara ayrılmasını sağlar. Bu sınıflama değerlendirilecek çöplerin ayrı ayrı olarak geri dönüşüm tesislerine ulaştırılması sağlanacaktır. Kaynağında sınıflama yapılmadan toplanan çöpler ana çöp alanlarına taşınarak bu bölgelerde ayrıştırılarak yeniden değerlendirilme işletmelerine taşınacaktır. Kaynağında sınıflara ayrılması zaman, nakliye ve işçilikten tasarruf yapılmasını sağlayacaktır.
   Değerlendirme: Fiziksel ve/veya kimyasal yöntemlerle temiz ayrılmış kullanılmış malzemelerin ekonomiye katılması işlemidir.
   Geri Dönüşüm Ürününün Ekonomiye Kazandırılması: Geri dönüştürülen ürünün yeniden kullanıma sunulmasıdır.

Elekronik Hurda Fiyatları Nasıl Belirleniyor

  • Elektronik Kart Hurdası Alım Fiyatları hurda kartların sınıflandırmalarına göre değişkenlik göstermektedir. Elektronik kartlar içerdikleri element türlerine ve genel ağırlıklarına dağılımlarına göre farklı alım fiyatları ile satın alınmaktadır. Satın alınan elektronik atıklar elektronik atık geri dönüşüm sistemleri kullanılarak geri kazanım yapılırlar ve geri kazanılan elementlerin ekonomik değeri toplam ekonomik faydayı oluşturur.