Krom Hurda

Krom Nedir?
Çok kolay kırılan ve sert bir maden olan krom havaya karşı çok dayanıklıdır. Krom metalik cevherler oranında parlaklığı ve dayanıklılığı ile çok sık tercih edilen bir madendir.
Krom ve demir alaşımı önemli bir ham maddedir.
Krom doğal bileşenlerden biridir. Kullanım alanları otomotiv – kimya – mutfak ve banyo metalleri.
Metalik görünümü ve dayanıklılığı sayesinde işlenme maliyetlerini büyük ölçüde düşürür. Krom, nikel ve demirden elde edilen alaşımlar dayanıklılıkları sayesinde otomotiv sektörünün de vazgeçilmezlerindendir. Sert, kolay kırılan ancak parlak ve pürüzsüz olması sayesinde mimari ve dekorasyon alanında da bu alaşım çok fazla kullanılmaktadır.

  • Kromun en büyük özelliği paslanmaz olmasının yanında metallere de sertlik vermesidir. Bu özelliği sayesinde askeri zırhlı araçlarda çok fazla kullanılır. Yine dayanıklılığı sayesinde deri tabaklama işlemlerinde de çok fazla kullanılır. Ayrıca kromun kullanım noktaları günlük yaşantıda da görülebilmektedir. Örneğin gemi, araba, otobüs ve otobüs durakları yapımında krom çok fazla kullanılır. Hatta evlerimizde kullandığımız lavabolarda dahi krom kullanıldığı bilinmektedir. Bunun yanında krom sıvı olarak da sentetik ürünlere ve boyalara da eklenmektedir.
  • Krom ısıya ve aşınmaya karşı muhteşem bir dayanıklılık gösterir. Bu özelliği sayesinde endüstri ve sanayi sektörünün gözbebeği haline gelmiştir. Paslanmaya karşı direnç gösteriyor olması sayesinde nemli ve ıslak ortamlarda kullanımı uygundur. Ayrıca krom doğada saf şekilde çıkarılamaz. Farklı elementler ile yapışık durumda çıkarılmaktadır. Dolayısıyla saf krom bazı işlemlerden geçirilerek elde edilir. Bu işlemlerin ardından krom sıvı ya da toz hale getirilir ve bu şekilde kullanılır. Ayrıca bazı olunur, üzüm, yumurta, Maya gibi sık tüketilen gıdalarda da krom bulunmaktadır. Kromun insan sağlığı için de faydaları bulunmaktadır.